Říše loutek Kroměříž

Historie našeho souboru


Původní název: Kroužek loutkového divadla v Kroměříži, později Loutkový odbor Sokola Kroměříž, od roku 1952 název Říše loutek.

Současný název: Říše loutek Kroměříž, o.s.

První loutkové představení: 12.01.1902 ( Oldřich a Božena)

Přestávky v činnosti: kromě malých přestávek, velká v roce 1980 – rekonstrukce divadla


V Kroměříži jsou první zmínky o ochotnickém divadle někdy z roku 1865. O loutkovém divadle je první zmínka z roku 1900. Hrát se začalo na popud ředitele měšťanské školy Eduarda Svobody. Z této doby se zachovala kronika, která je v archívu města Kroměříže. V roce 1948 se podařilo natočit film „ Loutky a loutkáři“, který zaznamenal práci a činnost dřívějších loutkářů.. Soubor založený roku 1900 pracoval až do roku 1956. V roce 1968 obnovil činnost Říše loutek Petr Pálka. 1974 se ujala vedení Blažena Mořkovská, po roce 1975 postupně Anna Michajlovičová a Jana Ludvíková. Vše skončilo 1979 a 1980 proběhla rekonstrukce divadla. Od 1981 je vůdčí osobností Jiří Lisý až do dnes. Od znovuobnovení činnosti, pracuje soubor 43 let nepřetržitě a v roce 2010 se stává občanským sdružením. 1968 - 73 se hrálo převážně marionetami, poté loutkami spodovými a maňásky. Také se experimentovalo s černým a luminiscenčním divadlem. Poté soubor opouští hraní v uzavřeném prostoru „ kukátku“ a hraje se s odkrytým voděním. Soubor má v oblibě hru na „jako“ se zapojením předškolních a mladších školních dětí jako aktivní složky představení. Tento styl hraní je souboru blízký do dnešních dnů. S inscenacemi zajíždí soubor do blízkého i vzdáleného okolí. 4-14 hrajících členů odehraje ročně 20-25 představení. Soubor se několikrát zúčastnil krajských přehlídek a také národních přehlídek v Chrudimi. V hlavním programu LCH jsme vystoupili 7x. Již r. 1973 obdržel soubor cenu za inscenaci Šípková Růženka. První z inscenací, ve které se významně zapojovaly děti do hry byla r. 1981 hra O černém klobouku a duhovém míči, r. 1985 přišla jarmareční staropimprlácká Pláštěnka aneb Bryčka na prodej (Skupina Jádro) a o dva roky později znovu na hře založené s dětmi Povídej, paňáco… Další byla na LCH 1995 hříčka pro nejmenší Kolíbá se velryba, r. 2010 se soubor zúčastnil s pohádkou Povídání o pejskovi a kočičce a zatím poslední byla na LCH hra Pavla Vašíčka O Červené karkulce. V roce 2011 jsme se s pohádkou O Červené karkulce zúčastnily také Hvozdenského měšce plného pohádek, kde jsme z rukou dětské poroty přebraly hlavní cenu za inscenaci a pan Jiří Lisý cenu za nejlepší mužský herecký výkon. V současné době má soubor na repertoáru 5 inscenací a dále děláme malé dílničky kde si děti vyrábí loutky. Vedoucím je pan Jiří Lisý, soubor má 8 stálých členů a několik externích spolupracovníků.

Závěrem bychom neměli zapomenout ani na jeden výstižný výpis z novinového článku, který je uchován v naší kronice. Z novinového výstřižku 1.4.1941 (redakce) „Smích a slzy tvoří podstatu loutkových představení. Smích a slzy působí nejmocněji na výchovu srdce a duše, zejména našich dětí. Těm je loutkové divadlo v prvé řadě určeno.“


Dne 19.10.2011 v Kroměříži, zpracovala Marie Baierová, DiS.

(členka Říše loutek Kroměříž, o.s.)

 

 

 

zpět


[CNW:Counter]